U osnovnim školama i dječjim vrtićima s područja Osječko-baranjske, Brodsko-posavske i Vukovarsko-srijemske županije provedene edukacije djece

Edukacije za učenike i djecu u osnovnim školama i dječjim vrtićima provedene su od 11. do 22. ožujka kroz "Nacionalni program edukacije djece u području zaštite i spašavanja"  te opasnosti od mina

Foto: MUP

Tako su, djelatnici Područnog ureda civilne zaštite Osijek proveli edukacije djece u suradnji s policijskim službenicima Policijske uprave Osječko-baranjske županije u Područnoj školi Beketinci u Beketincima i OŠ „Milka Cepelića“ u Vuki te DV „Mali princ“ za ukupno 91 dijete te DV Vrtićka kuća Botić i OŠ „Ivan Goran Kovačić“ u Đakovu kojima je prisustvovalo 100 djece.
 
Služba civilne zaštite Slavonski Brod provela je edukacije za ukupno 99 djece u osnovnim školama „Markovac" Vrbova, „Antun Mihanović“ Nova Kapela, „Vjekoslav Klaić“ Garčin, „Stjepan Radić“ Oprisavci te DV „Zvončić“ Nova Kapela.

Služba civilne zaštite Vukovar provela je edukacije iz područja zaštite i spašavanja u prostorijama OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Gunja, OŠ „Davorin Trstenjak“ Posavski Podgajci, OŠ „Josip Kozarac“ Soljani, OŠ Franjo Hanaman Drenovci, OŠ Mare Švel-Gamiršek Vrbanja, OŠ fra Bernardina Tome Leakovića Bošnjaci i OŠ „dr. Franjo Tuđman“ Šarengrad, Područna škola Bapska . Edukacije su se održale za djecu nižih i viših razreda osnovnih škola te je ukupno educirano 163 djece, a provedene su u suradnji s djelatnicima HGSS-a Stanica Vinkovci, Hrvatskog crvenog križa i nadležnih Policijskih postaja. U prostorijama OŠ „Mijat Stojanović“ Babina Greda i OŠ „Ivana Martinovića“ Štitar održala se edukacija u suradnji s djelatnicima HGSS-a stanica Vinkovci, Policijske postaje Županja te Hrvatskog crvenog križa Županja za 51 dijete.

Kroz prezentacije i animirane sadržaje djeca su upoznata s važnošću jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 te načinima sigurnog ponašanja u izvanrednim situacijama poput poplave, požara i potresa, kao i njihovim posljedicama. Prikazana im je uloga žurnih službi i operativnih snaga sustava civilne zaštite u spašavanju osoba i imovine te kako se ponašati u takvim događajima.
 
Nakon edukacije djeci je uručena edukativno zabavna igra „Zemlja rizika“ putem koje na zanimljiv način uče što mogu učiniti kako bi bili sigurniji u slučaju potresa, poplave i drugih nepogoda. Uz sve korisne informacije, podijeljen im je prigodni promotivno-edukativni materijal.