Edukativne aktivnosti Područnog ureda civilne zaštite Osijek

​Područni ured civilne zaštite Osijek je tijekom ovog tjedna, od 15. do 19. travnja, proveo edukacije građana, djece te novoimenovanih članova stožera civilne zaštite općina i gradova s područja Osječko-baranjske županije

Foto: MUP
 

U suradnji s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, djelatnici Područnog ureda civilne zaštite Osijek su održali edukacije građana u Općini Feričanci i Gorjani. Tom prilikom su građani dobili informacije o postupcima pri prirodnim nesrećama i katastrofama poput potresa, požara ili poplava, te kako svojim doprinosom i pravilnim ponašanjem izbjeći da dođe do njih. Upoznati su s cjelokupnim sustavom civilne zaštite, koji sudionici i operativne snage provode mjere i aktivnosti u sustavu civilne zaštite, koja su prava i obveze građana u sustavu civilne zaštite te što činiti prije, za vrijeme i po završetku nesreće.
 
Također, djelatnici Područnog ureda civilne zaštite Osijek su proveli edukacije djece u suradnji s policijskim službenicima PP Našice i DVD Feričanci za OŠ „Vladimira Nazora“ i DV „Mali Princ“ u Feričancima. Kroz prezentacije i animirane sadržaje djeca su upoznata s važnošću jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 te načinima sigurnog ponašanja u izvanrednim situacijama poput poplave, požara i potresa, kao i njihovim posljedicama. Prikazana im je uloga žurnih službi i operativnih snaga sustava civilne zaštite u spašavanju osoba i imovine te kako se ponašati u takvim događajima.
 
Na kraju, u domu DVD-a Gornji grad u Osijeku djelatnici Područnog ureda civilne zaštite Osijek održali su predavanje za novoimenovane članove stožera civilne zaštite općina i gradova s područja Osječko- baranjske županije. Cilj osposobljavanja bila je priprema svih sudionika i operativnih snaga za učinkovitu provedbu njihovih poslova i zadaća, učinkovito upravljanje i koordinacija kriznim događajima na razini lokalne i područne samouprave, osiguranje kvalitete vođenja, učinkovitija zaštita ljudi, okoliša i dobara te jačanje otpornosti na svim razinama.

Ovakve edukacije imaju ključnu ulogu u jačanju svijesti i sposobnosti suočavanja s potencijalnim rizicima, a sva naučena znanja povećavaju sigurnost građana te potiču solidarnost i suradnju među njima.