- Objavljeno: 21.02.2025.
Završna konferencija projekta „Operativne snage sustava civilne zaštite za zaštitu kulturne baštine“
U Puli je 21. veljače održana završna konferencija projekta „Operativne snage sustava civilne zaštite za zaštitu kulturne baštine (CPforHeritage)“, na kojoj su predstavljeni rezultati i aktivnosti zajedničkog projekta Ravnateljstva civilne zaštite i Ministarstva kulture i medija
Foto: MUP
Otvaranju završne konferencije je u ime ravnatelja Ravnateljstva civilne zaštite dr. sc. Damira Truta prisustvovala pomoćnica ravnatelja Marijana Klanac, koja je tom prilikom istaknula kako su ovim projektom, kroz radionice, vježbe te standardne operativne postupke, stvoreni svi potrebni preduvjeti za preventivno, ali i koordinirano profesionalno djelovanje u slučaju odgovora na izvanredne situacije te potrebe spašavanja i zaštite kulturne baštine.
„Izazovi su ispred nas, to je neminovnost, ali vjerujem da ulaganjem u sustav civilne zaštite, kao i u sektor kulture, kao što je i ovo primjer, nam daje pravo za optimizam da ćemo se s tim izazovima nositi uspješno, profesionalno i učinkovito“ - naglasila je Klanac.
Zaključno, zahvalila se svima koji su aktivno participirali u provedbi projekta, Ministarstvu kulture i medija, svim pripadnicima operativnih snaga sustava civilne zaštite koji su prošli edukaciju i osposobljavanje o postupanju s kulturnom baštinom u izvanrednim situacijama, domaćim i stranim predavačima i djelatnicima Ravnateljstva civilne zaštite na uspješno odrađenim aktivnostima.
Sudionicima se na otvorenju obratio i ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine Tomislav Petrinec koji je kazao kako su rezultati interdisciplinarne projektne suradnje dvojaki- uz izravne rezultate provedenih međunarodnih i nacionalnih edukacija i osposobljavanja, naglasio je značaj sklopljenih kontakata i ostvarenog dijaloga koji je nužan preduvjet za dijeljenu viziju o ublažavanju rizika za kulturnu baštinu općenito, kao i jasno dijeljenu sliku podjele uloga i odgovornosti u konkretnim postupanjima s kulturnom baštinom u izvanrednim okolnostima.
„U ime Ministarstva kulture i medija i Uprave za zaštitu kulturne baštine još jednom zahvaljujem Ravnateljstvu civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova na prepoznavanju važnosti kulturne baštine i njenog zbrinjavanja u kriznim situacijama te pozivu na partnerstvo u ovom iznimno važnom projektu“, zaključio je ravnatelj Petrinec.
Projekt CPforHeritage, financiran u okviru Mehanizma unije za civilnu zaštitu i vrijednosti 378.646,27 EUR vrijednosti, imao je za cilj jačanje postojećih kompetencija operativnih snaga sustava civilne zaštite u zaštiti kulturne baštine u izvanrednim situacijama, a kroz njega su provedene brojne obuke i radionice u suradnji sa sektorom kulture.
Tijekom projekta održana su dva studijska putovanja u Italiju i Francusku radi razmjene iskustava i primjera dobre prakse s međunarodnim partnerima. Također, organizirana je petodnevna radionica sa simulacijskom vježbom spašavanja umjetnina u Zagrebu, Sisku i Petrinji, kojoj su prisustvovali pripadnici Državne intervencijske postrojbe, HGSS-a i vatrogasci te stručnjaci iz Ministarstva kulture i medija. Dodatno, Međunarodna organizacija za očuvanje i restauraciju kulturnih dobara (ICCROM) u Rimu organizirala je radionicu u o zaštiti kulturne baštine u izvanrednim situacijama.
Kao rezultat projekta izrađene su smjernice za Standardni operativni postupak koje definiraju procedure zaštite kulturne baštine u izvanrednim situacijama, a izrađen je i „Plan aktivnosti jačanja kapaciteta i međuresorne suradnje za razdoblje 2025.-2027.“
Podsjetimo, Hrvatska ima više od 23.000 zaštićenih kulturnih dobara, uključujući 10 nepokretnih dobara na UNESCO-vom popisu svjetske baštine i 18 na UNESCO-vom reprezentativnom popisu nematerijalne baštine. Njihovo očuvanje ključno je za zaštitu nacionalnog identiteta i baštine za buduće generacije.
Završetak ovog projekta ne znači kraj aktivnosti na zaštiti kulturne baštine, već predstavlja odskočnu dasku za daljnju suradnju i razvoj sustava. Nastavak edukacija, vježbi i podizanje svijesti javnosti o važnosti zaštite kulturne baštine ključni su za jačanje otpornosti društva na nacionalnoj i globalnoj razini.