U Rijeci organizirana vježba i osposobljavanje hitnih službi za rad s osobama s invaliditetom

/ 20

U sklopu projekta SEE ME 2, Ravnateljstvo civilne zaštite organiziralo je u Rijeci aktivnosti s ciljem osnaživanja osoba s invaliditetom te unaprjeđenja postupanja žurnih službi prema osobama s invaliditetom u hitnim situacijama

Foto: MUP

​Aktivnosti su provedene 19. veljače na dvije lokacije. U prostorijama Centra za rehabilitaciju Rijeka, Podružnici Pulac provedena je vježba evakuacije osoblja i štićenika Centra za rehabilitaciju te gašenja požara, potrage i spašavanja uz pomoć potražnog psa te medicinskog zbrinjavanja i evakuacije unesrećene osobe uz upotrebu „tirolske priječnice“. Tom prilikom, štićenicima Centra podijeljene su brošure s prilagođenim uputama za ponašanje u slučaju katastrofa, kako bi se lakše snašli u takvim situacijama.

Nakon toga, u Rijeci je započelo dvodnevno osposobljavanje hitnih službi s područja Primorsko-goranske, Istarske i Ličko-senjske županije za postupanje prema osobama s invaliditetom u hitnim situacijama.

Događanju je prisustvovao i sudionicima se obratio ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite dr. sc. Damir Trut koji je naglasio važnost ove inicijative koja direktno doprinosi razvoju sigurnijeg i inkluzivnijeg društva, pri tome ističući kako Ravnateljstvo civilne zaštite kontinuirano djeluje u ovom području jer je projekt SEE ME 2 nastavak uspješno završenog projekta SEE ME 1, a temelji se na sigurnosti i jednakosti osoba s invaliditetom u hitnim situacijama.

Dodao je da će ovim osposobljavanjem predstavnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, hitne medicine, policije, Crvenog križa, vatrogasaca, HGSS-a, kao i djelatnici  područnih ureda i službi civilne zaštite Ravnateljstva civilne zaštite, steći praktične vještine za prepoznavanje i pristup osobama s različitim vrstama invaliditeta, kao što su oštećenja sluha i vida, intelektualne teškoće, tjelesna oštećenja i poremećaji iz spektra autizma.

Projekt je započeo 1. siječnja 2024. godine, a trajat će do 31. prosinca 2025. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi više od 407.000,00 eura, od čega 95% sredstava dolazi iz EU Mehanizma za civilnu zaštitu.

U sklopu projekta održat će se pet edukativnih događanja u velikim gradovima Hrvatske. Nakon što je prvo događanje provedeno u Splitu, danas je započelo u Rijeci, a nastavit će se u Varaždinu, Osijeku i Zagrebu.

Ove edukacije temelje se na modelu „train the trainer“, što znači da će educirani treneri prenositi stečena znanja svojim kolegama. Kroz projekt je do sada izrađen Priručnik za obuku hitnih službi, a 55 operatera ŽC 112 prošlo je specijaliziranu obuku za bolju komunikaciju s osobama s invaliditetom.



 

Stranica