U Ljubljani održan sastanak 23. stalnog Slovensko-hrvatskog mješovitog povjerenstva za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća

Delegacija Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a RH predvođena ravnateljem dr.sc. Damirom Trutom sastala se s delegacijom Uprave za zaštitu i spašavanje Republike Slovenije na čelu s generalnim direktorom Leonom Behinom

Foto: MUP

Glavne teme bilateralnog sastanka 23. stalnog Slovensko-hrvatskog mješovitog povjerenstva za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća održanog u Ljubljani, 8. siječnja 2025., bile su pregled proteklih aktivnosti te program rada za 2025. godinu.

Tom prilikom, govoreći o postignućima Ravnateljstva civilne zaštite od prošlog bilateralnog sastanka u veljači 2023. u Zagrebu, ravnatelj Trut dao je osvrt na novosti u području zakonodavstva i očekivano donošenje novog Zakona o kritičnoj infrastrukturi početkom 2025., provedena osposobljavanja i edukativne kampanje, inspekcijske poslove, aktivnosti razminiranja, izvanredne događaje i intervencije, ali i međunarodnu suradnju u sklopu koje je istaknuo kako se uskoro očekuje potpisivanje Sporazuma o suradnji na području traganja i spašavanja u slučaju pada zrakoplova između država Regionalnog odbora za suradnju u traganju i spašavanju zrakoplova (RASARAC), kojim će u 2025. godini predsjedati Republika Hrvatska.

Posebno se osvrnuo na provedbu EU projekata, pri čemu je istaknuo 27 završenih projekata vrijednosti preko 233 mil. eura te 14 projekata koje Ravnateljstvo civilne zaštite trenutno provodi, u vrijednosti 387,8 mil.eura među kojima je 5 projekata rescEU kapaciteta vrijednih 203 mil. eura koji omogućuju dodatnu razinu zaštite i osiguravaju brži i sveobuhvatniji odgovor na katastrofe.

„Kroz njih ćemo nabaviti vrijednu logističku opremu i tehniku. Svi nabavljeni kapaciteti bit će na raspolaganju u slučaju potrebe pružanja međunarodne pomoći, a time izravno dajemo doprinos jačanju otpornosti EU na prirodne i tehničko - tehnološke katastrofe“, izjavio je ravnatelj Trut te na kraju najavio kako će naglasak ovogodišnjeg središnjeg obilježavanja Dana civilne zaštite biti 20. obljetnica od uvođenja broja 112 u Republici Hrvatskoj.

Međusobna suradnja Republike Hrvatske i Republike Slovenije na području civilne zaštite, osim kroz redovne sastanke, zajedničke vježbe i osposobljavanja te rad na projektima, temelji se i na međusobnom pružanju pomoći u izvanrednim situacijama. Tako je, primjerice, u okviru Mehanizma Unije za civilnu zaštitu, Slovenija pružila materijalnu pomoć Hrvatskoj nakon potresa u Zagrebu i Petrinji - u vidu kontejnera, šatora, kreveta, vreća za spavanje i električnih grijalica, a Hrvatska je Sloveniji pomogla slanjem kanadera i helikoptera za gašenje velikog šumskog požara na području Krasa 2022. godine, kao i slanjem modula za pružanje pomoći u otklanjanju posljedica velikih poplava koje su zahvatile Sloveniju 2023. godine, koji se sastojao od građevinskih strojeva i ljudstva koje je osiguralo Ministarstvo obrane i Hrvatske autoceste, a pratnju i organizaciju slanja pomoći osiguralo je Ravnateljstvo civilne zaštite.

Govoreći o aktivnostima u 2025. godini, obje strane su naglasile važnost redovitog uzajamnog izvješćivanja o nastalim prirodnim i drugim nesrećama te o zakonskim i organizacijskim izmjenama, kao i kvalitetne suradnje operativnih timova u pograničnom području. Zemlje će po potrebi jedna drugoj pružati pomoć u zaštiti i spašavanju te uklanjanju posljedica prirodnih i drugih nesreća te međusobno surađivati u okviru međunarodnih organizacija i regionalnih inicijativa.



Stranica