Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju

Slika /CIVILNA ZAŠTITA/Vijesti/međunarodni dan mine 2025 (1).jpg

Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju, koji se obilježava 4. travnja, proglašen je na 60. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda u prosincu 2005. godine, temeljem Rezolucije o pomoći u protuminskom djelovanju

Republika Hrvatska se već početkom ratnih operacija na svom području suočila s problemom mina, kao jednim od najtežih posljedica ratnih događanja, te se svrstala u red mnogobrojnih zemalja širom svijeta sa zagađenosti državnog prostora minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima.

Rezultati protuminskog djelovanja u Hrvatskoj

Do danas je:

  • razminirano 12 županija i 107 gradova i općina,
  • isključeno 1.814,1 km² minski sumnjivog prostora,
  • pronađeno i uništeno 59.148 protupješačkih mina, 41.252 protuoklopne mine i 268.437 neeksplodiranih ubojnih sredstava,
  • a financijska vrijednost obavljenih poslova razminiranja iznosi 1.107 milijarde eura.

Istovremeno s aktivnostima razminiranja, Republika Hrvatska pristupila je temeljitoj provedbi i implementaciji preostala četiri elementa protuminskog djelovanja - edukacije o opasnostima od mina, pomoći minskim žrtvama, uništavanju zaliha protupješačkih mina uz proaktivnu međunarodnu suradnju i snažnog zalaganja za zabranu uporabe i proizvodnje mina.

Sustavno i principijelno provođenje navedenih aktivnosti u skladu s najvišim međunarodnim standardima dovelo je i do značajnog smanjenja broja minskih nesreća i stradavanja. Nažalost, 610 minskih žrtava od kojih 207 smrtno stradalih od 1996. godine još jedan su dokaz neizbježnih i dugoročnih posljedica na živote i sigurnost ljudi.

Trenutno, ukupno minski sumnjivo područje iznosi 46,6 km2 i nalazi se na području 14 gradova i općina koji su zagađeni minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima unutar 2 županije (Ličko - senjska i Sisačko - moslavačka) s time da je s područja Karlovačke županije uklonjena minska opasnost, a preostali MSP se odnosi na prostor unutar tri grada i općine koja su isključivo zagađena neeksplodiranim ubojnim sredstvima (NUS) uslijed eksplozije vojnih skladišta (2.1 km2).

Do kraja 2025. godine predviđeno je razminiranje preostale dvije županije, Sisačko-moslavačke i Ličko-senjske županije, čime će Republika Hrvatska u roku ispuniti i preostalu obvezu preuzetu ratificiranjem Ottawske konvencije i biti slobodna od mina do 1. ožujka 2026. godine.

MIS Portal

Uvid u minski sumnjiva područja (MSP) omogućen je također kroz MIS Portal, e-servis Ravnateljstva civilne zaštite koji svakom korisniku omogućuje uvid u stanje MSP-a.

Poziv na odgovorno ponašanje i poštivanje oznaka minske opasnosti


 

U kontekstu obilježavanja 4. travnja, kao dana svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju, sve građane Republike Hrvatske, posebice one koji žive u blizini MSP-a, kao i one najugroženije koji se zbog svog posla ili hobija kreću u blizini MSP-a, pozivamo na odgovornost i poštivanje oznaka minske opasnosti.

Stoga i ove godine skrećemo pozornost na minsku opasnost te pozivamo građane na poštivanje oznaka minske opasnosti uz poruke: 

  • ne ulazite u označena minska polja i minski sumnjiva područja
  • poštujte znakove opasnosti od mina
  • ne uklanjajte znakove opasnosti - budite odgovorni prema drugima
  • ne dirajte nepoznate predmete i eksplozivne ostatke rata
  • obilježite mjesto pronalaska MES-a ili NUS-a i obavijestite policiju na broj 192 ili sustav hitne pomoći na broj 112
  • izbjegavajte rizično ponašanje - zovite pomoć
  • razminiranje prepustite stručnjacima
  • poljoprivrednici, zemlja je vaše veliko blago, ali život je daleko najveće
  • branje gljiva i skupljanje drva za ogrjev može biti kobno
  • djeco, opasna područja nisu igrališta
  • budite svjesni mina
  • budite svjesni minske opasnosti!


Stranica