- Objavljeno: 29.11.2024.
Delegacija Ravnateljstva civilne zaštite na konferenciji Ottawske konvencije
U Kraljevini Kambodži od 25. do 29. studenoga 2024. održana 5. pregledna konferencija Ottawske konvencije
Foto: MUPDelegacija Ravnateljstva civilne zaštite, predvođena pomoćnikom ravnatelja Nevenom Karasom, sudjelovala je na Petoj preglednoj konferenciji Konvencije o zabrani uporabe, stvaranja zaliha, proizvodnje i prijenosa protupješačkih mina i o njihovu uništenju (Ottawska konvencija), održanoj od 25. do 29. studenoga 2024. u Siem Reapu, Kraljevina Kambodža.
Tom prilikom hrvatska delegacija predstavila je sve aktivnosti koje je RH poduzela s ciljem ispunjenja obveza u skladu s člankom 5. Konvencije u razdoblju od prethodne Pregledne konferencije, 2019. godine održane u Oslu, Kraljevina Norveška, koji se odnose na poslove razminiranja, edukacije o opasnostima od mina i drugih eksplozivnih ostataka rata, sustavno pružanje pomoći minskim žrtvama te međunarodnu pomoć i suradnju na području protuminskog djelovanja, posebno s Ukrajinom.
Hrvatska delegacija je također izrazila snažnu potporu i predanost u provođenju obveza i ciljeva Konvencije, uz naglasak kako će Republika Hrvatska sve svoje obveze izvršiti u rokovima utvrđenima Konvencijom i drugim Zahtjevom za produljenje, usklađenim s Nacionalnim programom protuminskog djelovanja RH do 2026. godine, čime će Hrvatska pridonijeti zajedničkom cilju - svijetu bez mina.
Ottawska konvencija, koja je na snazi od ožujka 1999.g., prva je humanitarno-sigurnosna konvencija, nastala kao rezultat kontinuiranih zajedničkih napora nevladinih organizacija, međunarodnih agencija i vlada onih zemalja koje su bile svjesne i zabrinute zbog mogućih društvenih, gospodarskih i humanitarnih posljedica nastalih upotrebom protupješačkih mina. Potpisivanjem konvencije zemlje članice (trenutno 160 zemalja) obvezale su se pridržavati se odredbi Konvencije, među kojima su: sveobuhvatna zabrana proizvodnje, korištenja, prijenosa i skladištenja svih vrsta protupješačkih mina, uništenje postojećih zaliha mina, razminiranje područja zagađenih minama, međusobna suradnja država na području razminiranja, edukacije i tehničke podrške te pomoći žrtvama mina.
Republika Hrvatska je Ottawsku konvenciju potpisala u prosincu 1997. godine, a Hrvatski sabor ratificirao 24. travnja 1998. godine, čime je u međunarodnoj borbi protiv protupješačkih mina, zajedno s ostalim zemljama potpisnicama, preuzela odgovornost provođenja svih obveza iz Konvencije te pokazala osviještenost o zastrašujućim posljedicama miniranja i namjeru rješavanja minskog problema kroz razvoj protuminskog djelovanja.
Kroz aktivnu implementaciju odredbi Konvencije od samih početaka, Republika Hrvatska je u međunarodnim aktivnostima prepoznata kao iznimno uspješna u različitim aspektima, prvenstveno u razminiranju državnog teritorija, proizvodnji strojeva i uvođenja novih tehnologija u razminiranju, kao i kroz kvalitetan program pomoći žrtvama mina.