Ukrajinska delegacija posjetila Ravnateljstvo civilne zaštite

U sklopu petodnevnog posjeta Republici Hrvatskoj, ukrajinska delegacija je danas, 11. studenog 2024., posjetila Ravnateljstvo civilne zaštite s ciljem upoznavanja i razmjene iskustva iz područja protuminskog djelovanja

Foto: MUP
 
Tom prilikom, uvodno im se obratio ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite dr. sc. Damir Trut koji im je zaželio dobrodošlicu i istaknuo kako se sustav civilne zaštite RH u ovim izazovnim vremenima pokazao kao iznimno bitan u svim segmentima upravljanja krizama te kako je već puno toga postignuto od kada je ustrojeno Ravnateljstvo civilne zaštite, što govori o dobro postavljenoj i opremljenoj organizaciji koja ide u korak s modernim europskim, ali i svjetskim trendovima u segmentu upravljanja krizama. Posebno se osvrnuo na protuminsko djelovanje koje je jedna od prioritetnih zadaća Vlade Republike Hrvatske u koju se sustavno i vrlo uspješno ulaže već 27 godina, te kako je stoga Hrvatska sposobna pružiti pomoć Ukrajini na području razminiranja, kako u znanju, ekspertizi i edukacijama, tako i u tehnologiji. 
 
Nakon toga, pomoćnik ravnatelja Neven Karas prisutne je ukratko upoznao s organizacijskom strukturom te područjima djelovanja  Ravnateljstva civilne zaštite  i sustava civilne zaštite u RH, kao i s ključnim strateškim i planskim dokumentima i projektima, bitnim za daljnji razvoj sustava civilne zaštite, kao i upravljanja krizama.
 
Načelnik Hrvatskog centra za razminiranje Nikša Bogdanić i voditelj Službe za operativne poslove Davor Laura su prezentirali sustav protuminskog djelovanja u RH, kao i aktivnosti i postignuća svih sastavnica sustava, od razminiranja, edukacija o minskoj opasnosti te pružanja raznih vrsta pomoći kroz programe psiho-socijalnog osnaživanja te poboljšanja socio-ekonomskog statusa minskih žrtava i članova njihovih obitelji. 
 
Također, istaknuto je kako je cilj u potpunosti, najkasnije do 1. ožujka 2026. godine, ukloniti minsku opasnost s područja Republike Hrvatske, čime će Republika Hrvatska ispuniti i svoje obveze preuzete Konvencijom o zabrani uporabe, stvaranja zaliha, proizvodnje i transporta protupješačkih mina i o njihovom uništenju.
 
Ukrajinska delegacija, sastavljena od osam predstavnika Ministarstva obrane, Ministarstva ekonomije, Centra za humanitarno razminiranje i SESU-a, je zahvalila na prijenosu i razmjeni iskustava, koja će im biti od velike pomoći u kriznim vremenima u kojima se trenutno nalaze.
 
Posjeta ukrajinske delegacije Republici Hrvatskoj organizirana je u sklopu projekta „Pružanje sveobuhvatne podrške nacionalnom Sektoru za protuminsko djelovanje Ukrajine“, financiranom u okviru Instrumenta za susjedstvo, razvoj i međunarodnu suradnju Europske komisije, a čiji su zajednički nositelji aktivnosti  komponente 2 “Potpora jačanju humanitarnog protuminskog djelovanja u Ukrajini“ CTRO i Ravnateljstvo civilne zaštite. Projektom je predviđena provedba aktivnosti prijenosa hrvatskog modela protuminskog djelovanja, od uspostave sustava i svih zakonskih i podzakonskih akata, kao i na prijenos dobrih praksi i iskustava s kojima se Republika Hrvatska suočavala u procesu razminiranja.


Stranica