- Objavljeno: 26.02.2025.
U Hannoveru održana stožerno-zapovjedna vježba modula civilne zaštite
U Hannoveru je, od 23. do 25. veljače, održana EU stožerno-zapovjedna vježba modula civilne zaštite (ModTTX) na kojoj su sudjelovala i dva hrvatska modula u sklopu procesa certifikacije
Foto: MUP
Na vježbi je sudjelovao hrvatski modul za speleospašavanje (HR CaveSAR) te modul strukturalnih inženjera (HR SET), sastavljen od predstavnika Ravnateljstva civilne zaštite, Hrvatske gorske službe spašavanja i Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo.
Također, predstavnica Ravnateljstva civilne zaštite je, u sklopu vježbe, sudjelovala kao dio europskog tima civilne zaštite (EUCPT).
Prema scenariju vježbe, potres magnitude 6,9 pogodio je izmišljenu državu Nivariju, s epicentrom u Burgdorfu, 15 km sjeverozapadno od Hannovera. Zbog vremena kada se potres dogodio, u subotu rano ujutro, mnogi su ljudi bili kod kuće, što je dodatno pojačalo njegov učinak te zbog složenosti situacije i iscrpljenosti lokalnih resursa Vlada Nivarije zatražila je međunarodnu pomoć u okviru Mehanizma unije za civilnu zaštitu.
Jedan od glavnih ciljeva ove vježbe bila je provjera planskih dokumenata i standardnih operativnih postupaka (SOP-ova) kako bi se provelo ažuriranje i pravilno prilagođavanje za nove scenarije i lekcije naučene iz prošlih vježbi i stvarnih događaja.
Također, tijekom vježbe, članovi hrvatskih modula testirali su svoje operativne sposobnosti u realnim scenarijima kriznog upravljanja, uključujući procjenu stabilnosti građevina, spašavanje iz urušenih objekata te tehničke izazove vezane uz spašavanje u zahtjevnim podzemnim uvjetima.
Uz hrvatska dva modula, u vježbi su sudjelovali i moduli iz Belgije, Gruzije, Njemačke, Norveške, Rumunjske, Španjolske i Ukrajine.
Sudjelovanje na ovoj vježbi omogućilo je članovima modula da se dodatno usklade s međunarodnim protokolima, razmijene iskustva s kolegama iz drugih zemalja i unaprijede svoje sposobnosti za buduće hitne intervencije u sklopu Mehanizma unije za civilne zaštitu.
Podsjetimo, EU stožerno-zapovjedne vježbe se održavaju s ciljem pripreme zapovjednog osoblja modula civilne zaštite za sudjelovanje u pružanju žurne međunarodne pomoći putem Mehanizma unije za civilne zaštitu državama pogođenim prirodnim ili drugim katastrofama.
Nastavak certifikacijskog procesa obuhvaća i završnu terensku vježbu, nakon kojih će se donijeti odluka o certifikaciji modula, a svrha certifikacije modula je jačanje nacionalnih kapaciteta za pružanje međunarodne pomoći u slučaju velikih izvanrednih situacija.