- Objavljeno: 04.04.2025.
Predstavnici Ravnateljstva civilne zaštite ponovno na Hrvatskom ronilačkom kongresu
Kongres, valja naglasiti, ne prati trendove o ronjenju isključivo kao sportskoj aktivnosti, već i šire - primjerice u spašavanju
Foto: MUPU Šibeniku se 4. i 5. travnja održava IV. Hrvatski ronilački kongres koji ponovno okuplja relevantne stručnjake iz područja ronjenja - uz liječnike, profesore, znanstvenike, sportaše, rekreativce, volontere, svoja iskustva i znanja predstavit će i predstavnici ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, policije i vatrogasaca.
Dvodnevno događanje obrađuje brojne aktualne teme o ronjenju, a provodi se u organizaciji Agencije Plava promocija i u suradnji s Ronilačkim klubom HRVI Nemo-Adriatic, uz partnere - Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatsku turističku zajednicu i Slovenski ronilački savez, a pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Instituta za vode J. J. Strossmayer te Hrvatske vatrogasne zajednice.
Kongres ne prati samo trendove o ronjenju isključivo kao sportskoj aktivnosti, već i šire - od njegove uloge u spašavanju i turizmu do utjecaju na gospodarstvo i poslovanje, uz nezaobilazni naglasak na zdravstveni aspekt i najnovija dostignuća u ronilačkoj opremi i tehnikama.
Posebna pažnja posvetit će se panel raspravama, gdje su na temu Djelovanje u kriznim situacijama i uloga službi na terenu sudjelovali Aleksandar Ljubljanović, zapovjednik Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Osijek te Željko Šeravić, voditelj Službe za prevenciju i pripravnost u Područnom uredu civilne zaštite Split.
Mladen Vinković, zapovjednik Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite je u sklopu predavanja Rad sonara u pretragama i uloga ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite govorio o opremi za pretragu vodene površine za nestalim osobama i, među ostalim, organizaciji pretrage.
Baza operacija
Također, ronilački i logistički tim Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite od 3. do 6. travnja na području Šibenika provodi osposobljavanje za ujednačeno djelovanje u izvanrednim događajima, uz organizaciju i uspostavljanje baze operacija te brinući o samodostatnosti. Bazu operacija čini više od 20 šatora za spavanje i prehranu, komunikacijsko-zapovjedno vozilo, autocisterna za potrebe opskrbljivanja vodom sanitarnih kontejnera, pokretna kuhinja te sanitarni kontejneri.
S obzirom na to da je bitni dio kongresa zaštita podmorja i ekologija te podizanje svijesti javnosti o važnosti očuvanja mora, okoliša i prirode, ronioci i posjetitelji kongresa 6. travnja sudjeluju u ekološkoj akciji čišćenja podmorja Uvale Minerska.
Akciju pod nazivom Eko patrola Šibenik ronioci Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite iskoristit će i za uvježbavanje upravljanjem čamcima, raznih tehnika i taktika ronjenja, uz pomoć sonara i podvodnih kamera, poboljšavajući tako sposobnosti koje će moći upotrijebiti u kriznim situacijama, primjerice kod spašavanja iz voda ili u slučaju nekog incidenta na moru.