Foto: MUP
Prema scenariju vježbe, zrakoplov koji je letio iz Zračne luke Dubrovnik prema Zračnoj luci Pula sa 76 putnika i četiri člana posade, prijavljuje tehničke probleme te pojavu dima u kokpitu. Nakon toga kontrola leta gubi radio vezu te i radarski kontakt sa zrakoplovom u blizini otoka Lošinja. Po zaprimanju svih dostupnih i relevantnih podataka Operativni centar civilne zaštite razmjenjuje informacije s operativnim dežurstvom Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC) te pokreću akciju traganja i spašavanja na području Primorsko - goranske županije, na otoku Lošinju.
Tijekom stožerne vježbe korišten je sustav NICS (Next Generation Incident Command System), alat za komunikaciju i izmjenjivanje informacija između svih sudionika potrage i spašavanja zrakoplova te TETRA sustav veza kako bi svi sudionici bili upoznati s trenutnim aktivnostima na terenu, što doprinosi boljoj koordiniranosti sudionika.
Vježbi su prisustvovali ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite dr.sc. Damir Trut te ravnatelj Uprave sigurnosti plovidbe Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Siniša Orlić.
Tom prilikom ravnatelj Trut je istaknuo kako su vježbe temelj sustava civilne zaštite i da se provođenjem ovakvih vježbi pripremaju operativne snage za pravovremeno i učinkovito djelovanje u slučaju velikih nesreća i katastrofa. „Svaki put nakon održanih vježbi vidimo kako postoje određeni pomaci te svaki put vidimo i neke nove izazove i onda te izazove kroz dokumente, načine obuke ili daljnju suradnju možemo smanjiti na mjeru koja je prihvatljiva, a da se može dobro i kvalitetno funkcionirati“ - rekao je ravnatelj.
Na kraju se zahvalio svim sudionicima vježbe u ime potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića i svoje osobno ime na uloženom trudu i radu na ovogodišnjoj stožerno-zapovjednoj vježbi i dodijelio certifikate.
Uz djelatnike Ravnateljstva civilne zaštite i Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru - Rijeka, u vježbi su sudjelovali predstavnici zračnih luka Dubrovnik i Pula, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstva obrane Zapovjedno-operativnog središta Glavnog stožera Oružanih snaga RH, Operativno-komunikacijskog centra policije, Policijske uprave primorsko-goranske, Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu, Lučke kapetanije - Rijeka, Lučke ispostave Mali Lošinj, Hrvatske kontrole zračne plovidbe, Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, Hrvatske vatrogasne zajednice, Croatia Airlinesa, Vatrogasne zajednice Primorsko-goranske županije, Javne vatrogasne postrojbe Mali Lošinj, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije, Zavoda za hitnu medicinu istarske županije, Državnog hidrometeorološkog zavoda, Hrvatske gorske službe spašavanja, HGSS - stanica Rijeka, HGSS Stanica Ogulin, HGSS Stanica Karlovac, HGSS Stanice Delnice, HGSS Stanica Istra, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Hrvatskog Crvenog križa, Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije, Nacionalnog pomorskog centra i Operativnog dežurstva Obalne straže RH.
Ova vježba nastavak je na komunikacijsku vježbu „ASAR 2024 - 1“, održane 28. ožujka 2024. godine, s ciljem provjere usklađenosti djelovanja sudionika potrage i spašavanja zrakoplova nadležnih na kopnu i moru, kao i koordinacije aktivnosti u pripremi djelovanja na mjestu događaja zrakoplovne nesreće. Tijekom ove vježbe provjeravale su se procedure za razmjenu informacija između sudionika, kao i procedure za pripremu upućivanja sudionika na lokaciju zrakoplovne nesreće.
Održavanjem vježbi potrage i spašavanja zrakoplova uvježbava se pripravnost svih sudionika, kako bi se u konačnici osigurao brz i koordiniran odgovor s ciljem zaštite ljudskih života u slučaju takvih nesreća i na kopnu i moru.