Foto: MUP
Svrha studijskog putovanja bila je rasprava na temelju talijanskih iskustava o izazovima uspostave proceduralnih strategija usmjerenih na poboljšanu koordinaciju između nacionalnih dionika iz sektora civilne zaštite i sektora kulturne baštine. Također, fokus je bio na proučavanju talijanskih modela učinkovite suradnje i Standardnog operativnog postupka za rukovanje kulturnom baštinom u izvanrednim situacijama i uvjetima katastrofe.
Talijanski stručnjaci iz Nacionalne službe civilne zaštite (Presidenza del Consiglio dei Ministri, Dipartimento della Protezione Civile), kao glavni nositelji zaštite kulturne baštine u izvanrednim situacijama, predstavili su svoje temeljne zadaće i ulogu civilne zaštite u zaštiti kulturne baštine u izvanrednim situacijama, uloge vatrogasaca i karabinjera, programe osposobljavanja za zaštitu kulturne baštine te uključivanje volontera u svoje aktivnosti. Predstavnici talijanskog Ministarstva kulture prezentirali su svoju perspektivu i aktivnosti na terenu kojima podupiru aktivnosti civilne zaštite te niz aktivnosti za pružanje prve pomoći kulturnoj baštini. Uz sastanke u Ministarstvu unutarnjih poslova i Ministarstvu kulture koji su se održali u Rimu, hrvatski predstavnici su posjetili lokacije privremene pohrane kulturne baštine u Spoletu i Norciji.
Prikupljene informacije na studijskom putovanju bit će podloga za izradu Standardnog operativnog postupka za rukovanje kulturnom baštinom u izvanrednim situacijama u Republici Hrvatskoj, u svrhu propisivanja jasnih i preciznih procedura i plana djelovanja na terenu, što je jedan od osnovnih ciljeva projekta.
Provedena aktivnost dio je projekta „Operativne snage sustava civilne zaštite za zaštitu kulturne baštine -CPforHeritage“ koji provodi Ravnateljstvo civilne zaštite, a u suradnji s Ministarstvom kulture i medija, čiji je cilj unaprijediti postojeće kompetencije operativnih snaga civilne zaštite za zaštitu kulturne baštine u izvanrednim situacijama.