Uspješno završene testne aktivnosti geolociranja u sklopu HELP112-II projekta

AML (Advanced Mobile Location) predstavlja napredno rješenje na pametnim telefonima za lociranje pozivatelja jedinstvenog europskog broja za žurne pozive 112.

Foto: MUP

HELP112 je projekt pod financijskim pokroviteljstvom Europske unije, a provodi ga konzorcij tvrtki i organizacija sastavljen od Telespazio France (FR), EENA (BE), Creativity Software (UK), Ptolemus (BE) i žurnih službi iz sedam država članica Europske unije (Hrvatska, Danska, Francuska, Njemačka, Mađarska, Portugal i Švedska). Svrha HELP112 projekta je primjena usluge napredne mobilne lokacije pozivatelja (AML - Advanced Mobile Location). AML predstavlja napredno rješenje na pametnim telefonima za lociranje pozivatelja jedinstvenog europskog broja za žurne pozive 112. Za provođenje i ostvarenje projekta u Republici Hrvatskoj zaduženo je Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.

Što će se dogoditi prilikom žurnog poziva nakon uvođenja AML-a?
U trenutku žurnog poziva na broj 112, automatski će se preko mobilnih operatora SMS-om dostavljati geolokacija pozivatelja u PSAP centar (Public Safety Answering Point, odn. 112 centar za zaprimanje žurnih poziva). Usporedno s navedenom radnjom, uspostavlja se i glasovna veza s operaterom u centru 112, koji preuzima žurni poziv u obradu te ga može, sukladno potrebama i situaciji, sa svim prikupljenim informacijama proslijediti drugim žurnim službama - policiji, hitnoj medicinskoj službi ili vatrogascima.
    
Partneri u HELP112 projektu
Sam HELP112 projekt, pored tehničkih zahtjeva, obuhvaća mnogo usporednih aktivnosti i koordinacija. Prisutna je stalna međusobna suradnja različitih organizacija i subjekata, kojima ovim putem i zahvaljujemo na dosadašnjim aktivnostima:
 
  • HAKOM-u, regulatornom tijelu za omogućavanje žurnih poziva na dogovorene brojeve (za domaće i strane korisnike naših mobilnih mreža)
  • mobilnim operatorima (A1 Hrvatska, HT, Tele2)
  • Google-u i Apple-u (proizvođači operativnih sustava i pametnih telefona)
  • Ericsson Nikola Tesla d.d. i King ICT d.o.o (proizvođači sustava za prijem žurnih poziva na broj 112)

Uspješno izvršene testne aktivnosti geolociranja u lipnju
Kako bi bili sigurni u buduću kvalitetu i točnost lokacija pozivatelja broja 112, od 17. do 21. lipnja obavljene su testne aktivnosti na širem području grada Zagreba, točnije na devet scenarija sa 130 mjernih točaka. Scenariji su obuhvaćali razne lokacije s kojih je moguće očekivati žurne pozive na broj 112, od urbanih područja grada (u unutrašnjostima zgrada, javnih građevina, trgovačkih centara, ulica i trgova) do obližnjih ruralnih i brdskih dijelova grada. Testiranja je provela francuska tvrtka Telespazio France uz podršku službenika iz Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a RH. Testne aktivnosti utvrđivale su mjerenja točnosti lokacije dobivene od europskog satelitskog sustava na naprednom mjernom geo-lokacijskom prijemniku (kao referentnoj točki) te usporedbom s geo-lokacijama dobivenim na različitim pametnim telefonima.

HELP112 projekt predviđa uvođenje i primjenu naprednog lociranja pozivatelja u većini PSAP centara u Republici Hrvatskoj do kraja ove godine, dok sam projekt formalno završava u svibnju 2020. godine, kad će biti podnesen i Finalni izvještaj.

Stranica