Republika Hrvatska se već početkom ratnih operacija na svom području suočila s problemom mina, kao jednim od najtežih posljedica ratnih događanja, te se svrstala u red mnogobrojnih zemalja širom svijeta sa zagađenosti državnog prostora minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima.
Rezultati protuminskog djelovanja u Hrvatskoj
Do danas je:
Istovremeno s aktivnostima razminiranja, Republika Hrvatska pristupila je temeljitoj provedbi i implementaciji preostala četiri elementa protuminskog djelovanja - edukacije o opasnostima od mina, pomoći minskim žrtvama, uništavanju zaliha protupješačkih mina uz proaktivnu međunarodnu suradnju i snažnog zalaganja za zabranu uporabe i proizvodnje mina.
Sustavno i principijelno provođenje navedenih aktivnosti u skladu s najvišim međunarodnim standardima dovelo je i do značajnog smanjenja broja minskih nesreća i stradavanja. Nažalost, 610 minskih žrtava od kojih 207 smrtno stradalih od 1996. godine još jedan su dokaz neizbježnih i dugoročnih posljedica na živote i sigurnost ljudi.
Trenutno, ukupno minski sumnjivo područje iznosi 46,6 km2 i nalazi se na području 14 gradova i općina koji su zagađeni minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima unutar 2 županije (Ličko - senjska i Sisačko - moslavačka) s time da je s područja Karlovačke županije uklonjena minska opasnost, a preostali MSP se odnosi na prostor unutar tri grada i općine koja su isključivo zagađena neeksplodiranim ubojnim sredstvima (NUS) uslijed eksplozije vojnih skladišta (2.1 km2).
Do kraja 2025. godine predviđeno je razminiranje preostale dvije županije, Sisačko-moslavačke i Ličko-senjske županije, čime će Republika Hrvatska u roku ispuniti i preostalu obvezu preuzetu ratificiranjem Ottawske konvencije i biti slobodna od mina do 1. ožujka 2026. godine.
MIS Portal
Uvid u minski sumnjiva područja (MSP) omogućen je također kroz MIS Portal, e-servis Ravnateljstva civilne zaštite koji svakom korisniku omogućuje uvid u stanje MSP-a.
Poziv na odgovorno ponašanje i poštivanje oznaka minske opasnosti
U kontekstu obilježavanja 4. travnja, kao dana svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju, sve građane Republike Hrvatske, posebice one koji žive u blizini MSP-a, kao i one najugroženije koji se zbog svog posla ili hobija kreću u blizini MSP-a, pozivamo na odgovornost i poštivanje oznaka minske opasnosti.
Stoga i ove godine skrećemo pozornost na minsku opasnost te pozivamo građane na poštivanje oznaka minske opasnosti uz poruke: