Održane radionice za izradu okvira prikupljanja podataka o štetama, gubicima i potrebama nakon katastrofa za razinu regionalne (područne) samouprave

U organizaciji Ravnateljstva civilne zaštite i u suradnji sa Svjetskom bankom, od 4. do 7. studenog 2024. u Tuheljskim Toplicama, održane su dvije radionice za izradu i testiranje okvira prikupljanja podataka o štetama, gubicima i potrebama nakon katastrofa

Foto: MUP

Radionice su organizirane s ciljem izrade prijedloga i testiranja zakonodavnog okvira i metodologije za prikupljanje i procjenu šteta i gubitaka te globalne metodologije procjene potreba nakon katastrofe (Post-Disaster Needs Assessment Methodology - PDNA).

Prva radionica organizirana je u sklopu projekta DrawData, dok je druga radionica  organizirana u sklopu programa Japana i Svjetske banke za uvođenje upravljanja rizicima od katastrofa koji financira Vlada Japana te koji prima tehničku podršku Globalnog fonda za smanjenje rizika od katastrofa (GFDRR) Svjetske Banke.

Tijekom radionica, sudionici su upoznati s osnovama o globalnim sustavima za prikupljanje podataka, nacrtom metodologije za prikupljanje podataka o štetama i gubicima i potrebama izrađenom kroz projekt DrawData i PDNA smjernicama za procjenu. Na kraju radionice, organizirana je praktična vježba na temu prikupljanja podataka u scenariju poplave u kojoj su sudionici mogli praktično primijeniti stečena znanja.

Na radionicama je sudjelovalo 30 predstavnika Područnih ureda Ravnateljstva civilne zaštite kao i  predstavnici svih regionalnih samouprava iz Republike Hrvatske.

Podsjetimo, Ravnateljstvo civilne zaštite provodi EU projekt Drafting Disaster Risk Reduction Awareness Raising Guidelines and Disaster Loss Data & Assessment System (DrawData), s ciljem razvijanja sustava prikupljanja podataka o gubicima u katastrofama i sustava procjene štete i gubitaka koji će biti namijenjen lokalnim i nacionalnim korisnicima te s ciljem sustavnog podizanja svijesti o katastrofama i mjerenja učinka mjera podizanja svijesti.
 

Stranica