U sklopu konferencije ravnatelj Trut sudjelovao je na panelu o sanaciji zemljišta i razminiranju koje je preduvjet za oporavak i obnovu, s posebnim naglaskom na Ukrajinu, koja je trenutno najveće minirano područje na svijetu. Tom prilikom je rekao kako trenutačni međunarodni napori trebaju biti usmjereni na obnovu mira u Ukrajini što je prije moguće i stvaranje preduvjeta za povratak normalnom životu, čime će se znatno proširiti i mogućnosti rješavanja zagađenosti teritorija Ukrajine minama i drugim eksplozivnim ostacima rata. „Ono što Ukrajina sada treba napraviti, a koliko pratimo situaciju i radi, vjerujem i na temelju našeg iskustva, je nešto što je Republika Hrvatska vrlo dobro implementirala unutar vlastitog protuminskog sustava. Tu prije svega govorim o razvoju i implementaciji operativnih planova koji proizlaze iz nacionalne strategije, definiranim godišnjim prioritetima i međuresornoj koordinaciji ključnih dionika protuminskog sustava, tijela državne uprave te jedinica lokalne i regionalne samouprave.“ - kazao je Trut.
Na kraju je istaknuo i kako je Republika Hrvatska kroz prošlogodišnji Nacionalni program protuminskog djelovanja do 2026. godine, ali i Strategiju upravljanja rizicima od katastrofa do 2030. godine, jasno definirala razminiranje kao prioritetnu aktivnost i dovršetak svih poslova u skladu s člankom 5. Ottawske konvencije do ožujka 2026. godine.
Također, na marginama 17. Dubrovnik Foruma ravnatelj Trut održao je bilateralan sastanak sa zamjenikom ministra vanjskih poslova u Azerbajdžanu Elnurom Mammadovim te Nj.E. izvanrednim i opunomoćenim veleposlanikom Republike Azerbajdžan u Republici Hrvatskoj Anarom Imanovim.
Na sastanku su razmijenjena iskustva te se govorilo o nastavku suradnje na polju protuminskog djelovanja, posebice o finalizaciji pružanja pomoći Republici Azerbajdžan u vidu nabave osam potražnih pasa za razminiranje i obuke četiri vodiča.
Tijekom dva dana konferencije raspravljat će se o mnogim globalnim temama, od potrebe za novom vizijom suradnje Zapada i Globalnog Juga, preko raznovrsnih izazova s kojima se suočava transatlantska zajednica i koje se dotiču budućnosti Europe, sve do preobražavajuće uloge umjetne inteligencije u globalnom upravljanju, kao i druge istaknute teme međunarodne politike.