Foto: MUP
Tema ovogodišnje konferencije je utjecaj povećane elektrifikacije u zgradama na zaštitu od požara, kao što su fotonaponski paneli na krovovima zgrada, pohrana energije u električnim baterijama i električna mobilnost, odnosno korištenje električnih vozila u zgradama i ostalim građevinama.
Na otvorenju konferencije obratio se načelnik Sektora za inspekcijske poslove Nikola Turkalj koji je tom prilikom istaknuo kako prilikom korištenja novih tehnologija treba voditi računa o sigurnosti svih građana, prirode i okoliša te poslovnih i stambenih objekata, postrojenja i građevina, a u području zaštite od požara i tehnoloških eksplozija to će se postići donošenjem stručnih tehničkih propisa i smjernica, normi i standarda te provedbenih propisa i zakona.
Europski zakonodavni okvir pokreće transformaciju u kojoj se potiče masovno korištenje alternativnih izvora energije na krovovima zgrada, te povećanje udjela električnih automobila u ukupnom voznom parku, koji se pune i parkiraju u (javnim) garažama zgrada. Prema nekim prognozama obnovljivi izvori činit će 50 posto ukupne proizvodnje električne energije do 2030. i 85 posto do 2050. godine i oni će pomoći u smanjenju troškova i doprinijeti dobrobiti okoliša. Međutim, sve ovo će značajno utjecati na sigurnost od požara, te zaštitu ljudi i imovine, stoga je glavni cilj ove konferencije skrenuti pozornost hrvatskih i međunarodnih stručnjaka i dionika, kao i donositelja odluka, ali i opće javnosti na intenzivnu transformaciju europskog fonda zgrada.
U nastavku konferencije održat će se i panel rasprava u kojoj će voditelj Inspekcije zaštite od požara Bruno Šuta govoriti o zakonodavnom okviru u vezi s novim rizicima od požara.
Konferenciju organizira Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu s Hrvatskom udrugom za zaštitu od požara, a pod pokroviteljstvom Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Grada Zagreba, Hrvatskog inženjerskog saveza i Hrvatske vatrogasne zajednice.