Služba civilne zaštite Dubrovnik, u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku, Pomorskom i tehničkom školom Dubrovnik te Zavodom za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije održala je 16. travnja 2024. edukaciju na temu smanjenja rizika od onečišćenja mora namijenjeno učenicima prvih razreda srednje Pomorske i tehničke škole
Foto: Sveučilište u Dubrovniku/MUP
Voditeljica Službe civilne zaštite Dubrovnik, Ana Miličić uvodno je učenicima prezentirala letak i brošuru „Onečišćenje mora“ s uputama za građane koje je izradio Sektor za smanjenje rizika od katastrofa Ravnateljstva civilne zaštite, putem Hrvatske platforme za smanjenje rizika od katastrofa.
Predavanje je nastavljeno prezentacijom voditeljice Odjela za okoliš u Službi za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije Dolores Grilec koja je učenike upoznala s tipovima onečišćenja i njihovom utjecaju na javno zdravstvo.
Doc.dr.sc. Nermin Hasanspahić ispred Pomorskog odjela istaknuo je važnost obrazovanja pomoraca u zaštiti pomorskog okoliša te na koji način nepravilno rukovanje brodom može uzrokovati onečišćenje okoliša. Izv. prof. dr. sc. Ana Bratoš Cetinić s Odjela za primijenjenu ekologiju učenicima je iz perspektive ekologa-oceanologa objasnila koja onečišćenja mora postoje i koje su njihove posljedice po živa bića, dok je izv. prof. dr. sc. Ivana Palunko iz Laboratorija za inteligentne autonomne sustave Odjela za elektrotehniku i računarstvo Sveučilišta u Dubrovniku u svojoj prezentaciji učenike upoznala s važnošću i različitim načinima primjene tehnologije, robotike i umjetne inteligencije u zaštiti mora.
Sedamdesetak učenika, većinom budućih pomoraca, na ovom je predstavljanju upoznato s najčešćim vrstama i uzrocima onečišćenja, njihovim posljedicama, utjecaju na čovjeka i ljudsko zdravlje, ali i osnovnim načinima sprječavanja odnosno sanacije onečišćenja. Na kraju, učenici su pozvani uključiti se u akcije čišćenja kada budu organizirane te tako dati i svoj osobni doprinos.