Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci nositelji su projekta PRI-MJER „Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika“, čija je završna konferencija održana 26. svibnja 2023. u Rijeci
Foto: MUP
Svečanosti obilježavanja službenog završetka projekta prisustvovao je ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite dr. sc. Damir Trut, koji je u svojem uvodnom govoru iskazao zadovoljstvo njegovom provedbom, istaknuvši kako je suradnja Ravnateljstva civilne zaštite s partnerima projekta bila plodonosna i uspješna.
Ravnatelj Trut se osvrnuo na strateške dokumente Ministarstva unutarnjih poslova, naglasivši kako se neki od njih moraju često ažurirati, kao što je Procjena rizika od katastrofa za RH. „
Svjedoci smo sve intenzivnijih klimatskih promjena, kao i trenda ekstremnih pojava, razorne snage s velikim posljedicama po ljudske živote i materijalna dobra. Nažalost, naša realnost su i suvremene ugroze, koje nam sve više prijete. Sve su to okolnosti koje iziskuju preispitivanje rizika u kontekstu nastajanja potencijalno novih ili pak revidiranja postojećih. Znamo da je utjecaj klimatskih promjena glavni uzročnik rastućeg rizika od klizišta. Vidimo posljedice ekstremnih oborina u Italiji i Sloveniji. Ni Hrvatska nije toga pošteđena, gdje se pojavljuju masovna klizišta po županijama, što uz rastuću urbanizaciju predstavlja značajno društveno, ekonomsko i gospodarsko opterećenje“, rekao je ravnatelj Trut te napomenuo da će nova Procjena, čije donošenje očekujemo do kraja ove godine, redefinirati kategorije rizika u skladu s novom metodologijom.
Trut je još dodao kako se do kraja godine očekuje i donošenje Državnog plana djelovanja civilne zaštite, koji će biti jasniji, operativniji i s točno određenom ulogom svakog sudionika i operativnih snaga sustava civilne zaštite, počevši od preventivnih aktivnosti, pripravnosti i odgovora na izvanredni događaj.
Također se osvrnuo na Strategiju upravljanja rizicima od katastrofa do 2030. koja je donesena u listopadu prošle godine i koja je posebno važna jer je ključan preduvjet za korištenje sredstava iz EU fondova, programa i instrumenata u financijskom razdoblju 2021.-2027. U Strategiji su deklarirani projekti vrijednosti 1,8 milijardi eura, a upravo je projekt PRI-MJER jedan od projekata implementiranih u Akcijskom planu Strategije, vrijednosti cca 467 tisuća eura, financiranog iz EU sredstava.
„Svaki projekt doprinosi nekom daljnjem razvoju i usavršavanju. Tako će i Projekt PRI-MJER doprinijeti metodologiji smanjenja rizika od klizišta, kroz veliki broj alata, od kojih je 20 vezano za podloge prostornog planiranja i uvjeta gradnje koji se mogu koristiti i za procjene rizika od klizišta na razini JLP(R)S“, rekao je na kraju ravnatelj Damir Trut te zahvalio nositeljima projekta i svim suradnicima na uloženom trudu, naglasivši kako je projekt od velike koristi u sustavu civilne zaštite te još jedan dobar primjer nužne i nezaobilazne suradnje znanstvene zajednice i Ravnateljstva civilne zaštite, s ciljem podizanja razine znanja o prevenciji, pripravnosti i reagiranju na rizik od klizišta na državnoj i lokalnim razinama.
Projekt PRI-MJER uvodi koncept mjera prilagodbe klimatskim promjenama za ublažavanje i prevenciju rizika od klizanja te se sustavno bavi istraživanjem načina i elaboriranjem prednosti njihove primjene. Projekt promovira koncept smanjena rizika od klizišta na način da će osigurati alate i znanje neophodno donosiocima odluka svih razina. Projektom će se također podići svijest javnosti o klimatskim promjenama, omogućit će se javna dostupnost rezultata istraživanja te će se ojačati kapaciteti istraživača.
Projekt PRI-MJER „
Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika“ je financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru poziva
Shema za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskim promjenama.
Stranica