Foto: MUP
Projekt se realizira po uzoru na zemlje Europske unije, koje već dugi niz godina provode edukativne projekte u koje se uključuju sve snage sustava civilne zaštite, s ciljem sveobuhvatne i cjelodnevne edukacije djece u ovom području. Cilj ovakvih projekata je djeci odmalena ukazati na neželjene posljedice rizičnih ponašanja te ih educirati o pravilima ponašanja i postupanjima ako se nađu na područjima zahvaćenim katastrofama. Organizator ove edukacije su Osnovna škola „Čavle“ i Općina Čavle, uz potporu Područnog ureda za civilnu zaštitu Rijeka.
Projekt, koji se redovito provodi još od 2015. godine, ocijenjen je vrlo uspješnim, a ovogodišnja edukacija provedena je 16. travnja u osnovnoj školi „Čavle“. Održan je projektni dan pod nazivom „Sigurna djeca", na kojem su predstavnici sustava civilne zaštite, policije i ostalih udruga kroz različite igre, natjecanja, prezentacije i radionice djeci pokazala svoja znanja iz zaštite i spašavanja, vezana uz sprječavanje nesreća i reagiranje u opasnim situacijama, a sve s ciljem stjecanja novih i korisnih znanja u vezi zaštite i spašavanja. Aktivnostima je bilo obuhvaćeno 600-tinjak djece osnovne škole Čavle te svi djelatnici škole. Osim Područnog ureda civilne zaštite Rijeka, u aktivnosti edukacije iz područja zaštite i spašavanja uključili su se Državna intervencijska postrojba civilne zaštite Rijeka, Dobrovoljno vatrogasno društvo Čavle, Policijska uprava Primorsko-goranska – Odjel za prevenciju, Hrvatska gorska služba spašavanja - Stanica Rijeka, Hrvatska udruga za obuku potražnih pasa - Grupa potražnih pasa Rijeka, Odred izviđača Sjever – jug - Kostrena i Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka.
U aktivnosti edukacije iz područja zaštite i spašavanja realizirane su sljedeće cjeline:
Sve igre su se ocjenjivale i bodovale te su na zatvaranju proglašeni pobjednici. Nakon realizacije projekta predstavnici svih snaga sustava civilne zaštite i rukovodstvo škole napravili su zajedničku analizu na kojoj je zaključeno da se projekt, nakon pet godina održavanja, pokazao jako uspješnim. Djeca su na njega pozitivno reagirala i zaključeno je da bi se trebao ponavljati svake godine, uz nastojanje da ga se proširi i na druge škole u Primorsko – goranskoj županiji.