Delegacija Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a RH na čelu s pomoćnikom ministra unutarnjih poslova dr.sc. Damirom Trutom na sastanku Stalnog hrvatsko-slovenskog mješovitog povjerenstva za zaštitu od katastrofa
Foto: MUP
Delegacija Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a RH na čelu s pomoćnikom ministra unutarnjih poslova dr.sc. Damirom Trutom i glavni direktor Uprave za zaštitu i spašavanje Republike Slovenije Darko But sa suradnicima, održali su 04. prosinca u Centru za obuku u Igu (pored Ljubljane) 19. po redu sastanak Stalnog hrvatsko-slovenskog mješovitog povjerenstva za zaštitu od katastrofa.
Na početku sastanka voditelji delegacija su razmijenili informacije o postignućima u razvoju sustava civilne zaštite u obje zemlje. Pomoćnik Trut je upoznao sudionike o organizacijskim promjenama sustava civilne zaštite u RH te održao prezentaciju o ustrojavanju, normativnim okvirima, ulozi i nadležnostima Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova RH te organizaciji sustava civilne zaštite od državne do lokalne razine, s naglaskom na ključne aktivnosti provedene zadnjih godina, koje se odnose na prevenciju, vježbe, projekte Europske unije, inspekcijske poslove, razminiranje, radiološku i nuklearnu sigurnost, sustav 112, edukaciju te osposobljavanje državnih intervencijskih poslova. Također je istakao važnost hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije u prvoj polovici 2020.godine, tijekom kojeg će se naglasak staviti na raspravi i razmjeni iskustava u aktivnostima i ulaganjima u smanjenje rizika od katastrofa.
Hrvatska strana je ujedno prezentirala i mogućnost suradnje Slovenije, Mađarske i Hrvatske na području razvoja zajedničkih KBRN kapaciteta, kao novog oblika suradnje, potaknutim zajedničkim rizicima, prvenstveno zbog aktivnog djelovanja nuklearnih elektrana Krško i Pakš. Obje delegacije dale su pregled značajnijih preventivnih i operativnih aktivnosti tijekom većih nesreća u ovoj godini, pri čemu je slovenskim kolegama održana prezentacija o poduzetim aktivnostima pružanja međunarodne pomoći Republike Hrvatske Republici Albaniji, pogođenoj jakim potresom, koje je koordiniralo i aktivno sudjelovalo Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH. Slovenska strana prezentirala je projekt POTROG (izgradnja sustava za utvrđivanje prijetnji od potresa i planiranje aktivnosti odgovora na posljedice potresa na području Republike Slovenije putem korištenja aplikacija). Ujedno su voditelji potkomisija za obuku i osposobljavanje, za broj 112, za planove zaštite i spašavanja te za zaštitu od požara podnijeli izvješće o dosadašnjem radu svake potkomisije, s planovima za buduće aktivnosti.
Obje strane izrazile su zadovoljstvo dosadašnjom izuzetnom suradnjom, ne samo na državnoj, već i na regionalnoj razini, posebno na području provođenja zajedničkih vježbi i projekata EU te u okviru međunarodnih organizacija i regionalnih inicijativa. Istaknut je obostran interes za nastavkom bilateralne suradnje, kao i suradnje u multilateralnom kontekstu (u okviru EU-a, NATO-a, UN-a). Usvojen je i potpisan Program rada za 2020. godinu te dogovoren sljedeći sastanak Mješovitog povjerenstva u Republici Hrvatskoj. Bilateralna suradnja dvije zemlje na području zaštite i spašavanja formalno je započela potpisivanjem Sporazuma između Vlada Republike Slovenije i Republike Hrvatske o suradnji u zaštiti od prirodnih i civilizacijskih katastrofa u rujnu 1997.godine u Ljubljani te donošenjem Zakona o potvrđivanju Sporazuma od strane Hrvatskog sabora u rujnu 1998.godine.
Stranica